• Rengin Güven

Elazığ'da Biseksüel Olmak


Fotoğraf: Özge Özgüner / csgorselarsiv.org


Biseksüel, duygusal, erotik ve cinsel yönelimlerini kendi cinsine ve aynı zamanda diğer cinse yönelten kadın ya da erkek. Kaynak: kaosgl.org


Biseksüellik Dünyada Ne Kadar Yaygındır?

Cinsellik hakkında yapılan araştırmaların çoğu, heteroseksüellik ve homoseksüellik üzerine yoğunlaşıyor. Biseksüellerin sayısıyla ilgili spesifik bir araştırma olmadığı için olduğu için vnet bir şey söylemek pek mümkün değil ancak ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’nın 2016 yılında yayınladığı araştırmaya göre biseksüel kadınların oranı % 5,5 iken buna karşılık biseksüel erkeklerin oranı %2’lerde serediyor.


Amerika'nın Kalifornia Eyaleti'ndeki UCLA Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne bağlı faaliyet yürüten Williams Enstitüsü, 2011’de yürüttüğü bir çalışmaya göre ABD’deki yetişkinlerin %1,8’i kendini biseksüel olarak tanımlıyor.


Türkiye'de bu konuda yapılmış açık saha araştırması yok, ancak son zamanlarda LGBTİ + bireylere karşı yapılan açıklamalar, yasaklanan etkinlikler, Onur Haftası eylemlerinin yasaklanması da, toplumda bu bireylerin kimliklerini gizleyerek yaşamalarına neden oluyor.


Türkiye'de yaşayan LGBTİ+'lar, yaşanan baskılar nedeniyle kimliklerini gizleyerek yaşamak zorunda kalıyorlar. Önceki yıllarda Türkiye'nin doğusu ve güneydoğusunda yaşayan LGBTİ+'lar kimi dernekler altında bir araya gelerek sivil toplum alanında mücadele veriyorlardı. Artan baskılar ve yasaklamalar ise, bu bireylere yönelik şiddet eylemlerinin artmasına neden olmak gibi kötü sonuçlara da neden oldu.


Elazığ'da yaşayan ve biseksüel olduğunu ifade eden 'A' ile bu kimlikle yaşamanın zorluklarını konuştuk.


Güvenlik endişeleri nedeniyle cinsiyetini ve adını açıklamak istemeyen 'A', karşılaştığı güçlükleri sorduğum sorular ekseninde yanıtlamaya çalıştı.


Biseksüelliğin senin için ne anlama geldiğini anlatabilir misin?


Biseksüellik cinsiyet ayırt etmez, benim sadece duygularımın baskın olduğu bir şekilde karşımdaki insana hissettiğim duygulardır. Bu hemcinsim de olabilir, karşı cinsim de. Eğer ona duygusal olarak yaklaşıyorsam, bir bakışı, bir hareketi, gülüşü yada karakteri hoşuma gidiyorsa, beni etkiliyorsa, bu gibi özellikler beni o kişiye bağlıyor..


Biseksüel olduğunu ilk ne zaman, nasıl farkettin ?


Açıkçası dokuz on yaşlarında fark ettim, erkeklere karşı ilgi duyuyordum beğenim vardı, fakat kendimi bildim bileli kadınlar daha ağır basıyor. Kadınlara daha çok ilgiliydim daha çok hoşlanıyordum. Benim ilk aşık olduğum kişi bir kadındı ve aşırı hoşuma gidiyordu. Kadınlar benim için çok farklı aynı şekilde erkekler de. Erkeklere tam olarak çözemedim bir türlü ama erkek sevgilimde oldu. Böyle olunca kendimi farklı olduğumu hissettim ve olduğum gibi kabul ettim, hiçbir zaman kendimi soyutlamadım.


Kendinden biraz bahsedebilir misin ?


Kendimi nasıl tanımlarım. Deli doluyum her konuda. Hiçbir şeyden korkmam, çekinmem. Öyle ki karşımdaki bir hetoroseksüelse bile ve o kişiden hoşlanırsam direkt bunu gider ona söylerim. Daha önce bir kişiye söylememiştim daha önce o da beni yanlış anlamasın diye. Onun dışında korkusuzum o an ne yapmak istersem yaparım. Örneğin karşındaki kişiyi öpmek istersem ondan izin alarak öperim, sarılmaksa sarılırım veya karşımdaki kişiye çok yoğun duygular beslediğimde duygumu çekinmeden ifade ederim.


Yakın çevrende evli veya çocuğu biseksüel olan tanıdıkların var mı ?


Şuan evli tanıdığım yok ama nişanlı evlenmek üzere olanlar var.


Toplum arasında biseksüelliğin psikolojik bir problem ya da hormonlarla ilgili bir problem olarak görülmesi, insanların fikirleri ve düşünceleri senin için ne anlam ifade ediyor ?


Biseksüellik psikolojik bir problem değil. Çünkü psikolojik bir problem olsa kendini iyi hissettirdikten sonra düzelmesi gerekir. Hormansal bir durum olsa, ilaçlarla hormonları aldığında düzelmesi gerekir. Biseksüelliğin bu durumlarla hiçbir alakası yok bence. İnsan hissediyor sadece bir kadına ilgi duyuyor yada bir erkeğe ama sadece hissediyor ve bence çok güzel birşey.


İnsan hissettiği şeyin arkasında durması daha güzel birşey ama toplumumuz insanların fikir ve düşüncelerine saygı duyulmadığı için elimiz kolumuz bağlı. Hep yadırganıyoruz ve bu hastalık ve psikolojik problem olarak görülüyor, geçiştiriliyoruz maalesef durumun böyle olması bizi çok üzüyor.


Cinsel yönelim bir seçim midir, terapiyle giderilmesi mümkün müdür ?


Kesinlikle cinsel yönelim bir seçim değildir. İnsan hissettiği duygularla hareket eder. Bu durumda bir seçim olmaz. Ben bir kadını veya erkeği seçmek zorundayım yada erkeği seçmek zorundayım ama erkeklerde hiçbirşey hissetmiyorum ve bu şekilde devam edemez .İnsan ne hissediyorsa o şekilde hareket etmeli. Terapi ile iyileştirilecek bir durum değil.


Türkiye'de cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelinde var olan ayrımcılık senin yaşantını nasıl etkiliyor?


Türkiye'deki ayrımcılığı yok sayışı hiçbir şekilde kabul etmiyorum. Elimden geldiğince Türkiye'den çıkmaya çalışacağım kesinlikle burada yaşamak istemiyorum. Kendimi yaşayacağım, özgür olacağım bir yere gitmek istiyorum. Bize karşı ailemin, çevremde birçok kişinin bize baktıkları pencerelerinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Dışlanmadığım, değer gördüğüm bir yerde yaşamak istiyorum


LGBTİ+ların özgürce var olmalarına dair neler söylemek istersin?


Umudumuz var her daim onun için savaşıyoruz, kabul görme savaşındayız. Biz farklı değiliz, duygularımızdan sebep dışlanmamalıyız, biz kabul görülmek istiyoruz çünkü biz varız.


Cinsel kimliğinden dolayı yaşadıkların hakkında ne düşünüyorsun ?


Türkiye'de LGBTİ bireyleri olarak ailemiz dahil toplumun çok kötü bir baskı altındayız. Bu çok kötü bir durum özellikle ailem bir şey söylediğinde bir şey diyemiyorum. Ben çok üzülüyorum kabul edilmemek dışlanmak, hastalıklı görülüp, yok sayılmak, çok zor. Ben duygusal olduğumu söylememe rağmen bu durum devam ediyor, hislerimi anlattıkça 'geçecek bunlar, iyileşeceksin' denilmesi beni çok üzüyor. Özgürlüklerimizi elimize verdiklerinde hiçbir farkımız yok sadece kabul gördüğümüz değer gördüğümüz bir alanda yaşamak istiyoruz.


Daha önce hiç onur yürüyüşüne katıldın mı ?


Onur yürüyüşüne hiç katılmadım, sadece sosyal medyadan sesimizi duyurmaya çalıştım.


Kimliğini açık şekilde mi yaşıyorsun?


Malesef açık kimlik kullanmıyorum çünkü

dışlanıyoruz, saldırıya uğruyoruz, tacize, tecavüze uğruyoruz. Açık kimlikle Türkiye de yaşamak çok zor ki ben bir doğuda yaşayan biri olarak ailemin ve yakın çevrenin karşı olduğunu biliyorum. Kendi sağlığım için açık kimlik kullanmıyorum.


Elazığ'da LGBTİ+'ların bir araya geldiği bir oluşum var mı?


Hayır yok maalesef, Elazığ bu konuda daha kapalı bir kent.


178 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mülteci(Sığınmacı); dini, dili, milliyeti, ırkı, cinsiyeti ...belirli bir toplumun üyelerinin ideolojileri, siyasi görüşleri ve yahut içerisinde bulundukları topluluğun üyeleri olma dahil ger