• İrem Garan

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU

Güncelleme tarihi: 12 Kas 2021


2013 yılında İzmir'den başlayıp dünyaya yayılan renkli bir kadın eyleminin gerçekleştiği kentlere Diyarbakır da dahil oldu.

Eylemin adı da, katılımcıları kadar renkli: Süslü kadınlar bisiklet turu!

2013 yılında izmir'de başlayan ve dokuz yılda yayılarak büyüyen bu eylem, bu yıl 30 ülkede, 15o kentte eş zamanlı gerçekleşti.

22 Eylül Dünya otomobilsiz kentler gününden ilham alan bu eylem de oldukça renkli görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı.

Onlarca kadın, giyinip, süslenip renkli bisikletleriyle Diyarbakır, şehrin işlek yeni parklarından olan Park 75'te bir araya geldi.

Eşlerine ya da kız arkadaşlarına destek vermek için gelen erkeklerin sayısı da fazlaydı. Birçok kadın ise, etkinliğe küçük çocuklarıyla katıldılar.

Annesine destek için etkinliğe geldiğini söyleyen Volkan Özdal, pandemi dolayısıyla yeteri kadar bisiklet kullanamadığını, annesiyle beraber turda ona eşlik edeceğini söyledi.

Anne Özdal ise, '' oğlum biz kadınları desteklemek için geldi, her zaman olması gerektiği gibi davranan bilinçli bir birey olacak'' dedi.

Bisiklet turuna başlamadan bir basın açıklaması yapıldı ve etkinliğin amacı ifade edildi.

Turun Diyarbakır ayağının sözcüsü olan Şeyma Nur Yapıcı açıklamayı okudu ve güvenli bisiklet sürmek ve farkındalık yaratmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.

“Gururluyuz, Dünya otomobilsiz kentler günü kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen süslü kadınlar bisiklet turu toplumda kadınların daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve daha güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı taleplerini pekiştirmek için düzenlenmektedir.” dedi.

Zılgıtlar eşliğinde başlayan bisiklet turu, 12 kilometre sürdü, kentin yeni yerleşim yerinden bisiklet süren kadınlar, turu tarihi Sur ilçesinin Keçirburcu'nda tamamladılar. Turun sonunda ise tüm kadınlar birlikte halay çekip eğlendiler.39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mülteci(Sığınmacı); dini, dili, milliyeti, ırkı, cinsiyeti ...belirli bir toplumun üyelerinin ideolojileri, siyasi görüşleri ve yahut içerisinde bulundukları topluluğun üyeleri olma dahil ger