top of page
  • Yazarın fotoğrafıVesile Kardaş

Batman'da hastalar aylarca randevu alamıyor

Güncelleme tarihi: 30 Eyl 2021

Batman’da Bölge Eğitim ve Araştırma hastanesinde 5‘i Kadın Doğum Uzmanı 15 doktor istifa edince, kent sakinleri Devlet hastanelerinde muayene için sıra bulamıyor.

Mağduriyet yaşayan hastalar, çareyi özel hastanelere ya da komşu illerde aramak zorunda kalıyor.


Sağlık Bakanlığı'nın kamudaki sağlık çalışanlarına uyguladığı istifa kısıtlamasının 1 Temmuz'da sona ermesiyle beraber, Batman'da görev yapan 15 doktor istifa etti.

Haber için görüştüğümüz Batman Tabip Odası Başkanı Selahattin Oğuz, “İstifa eden hekimler arasında ilimizin tek Gastroenteroloji uzmanı ve yine sadece 2 tane olan çocuk cerrahi uzmanlarımız bulunuyor'' dedi


Yapımı 12 yıl süren hastanede sorunlar bitmek bilmiyor


halelerde yaşanan sorunlar nedeniyle yapımı 12 yıl süren Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 2020 de hasta kabulüne başlayacağı sırada, alınan son dakika kararıyla Eğitim Araştırma Hastanesine dönüştürüldü.

Hastaneye yeterli doktor ataması yapılmadı, eksik kadro ile hizmet veren hastanede, özellikle pandemi sürecinde yaşanan yoğunluk nedeniyle personelin iş yükü arttı ve doktorların da yaşanan hasta yoğunluğunu kaldıramadığı, çareyi istifa etmekte buldukları ifade edildi.


“Aylardır randevu bulamıyorum, bebeğimin kalbi durursa haberim olmayacak”


Kamudan 5 Kadın Doğum Uzmanının istifa ettii. 3 uzman da yan dal eğitimi için başka kentlere gitmek zorunda kaldı. Bu durum, birçok hastanın mağdur olmasına neden oluyor. Kadınlar, kamuda randevu sırası bulamayınca, muayene olmak için özel hastanelere gitmek zorunda.


Maddi durumu özel hastaneyi karşılamayan hastalar ise aylarca randevu bulmak için beklemek zorunda kalıyor.

Z.A da bunlardan biri. Haberde adının geçmesini istemeyen Z.A, 5 aylık hamile ve sadece bir kere muayene olabilmiş.


Genç kadın, yaşadığı mağduriyeti şu sözlerle dile getiriyor:

''182 hattını aradığımda randevu için sıra olmadığını söylüyorlar. Sıra bulamadığım için Bebeğimin gelişimini takip edemiyorum. Kalbi dursa bunu belki de aylar sonra öğreneceğim. Maddi durumum yetersiz olduğu için özel hastanelere gidemiyorum, bu yüzden çok endişeliyim'' dedi.


“Her yıl 1,3 milyon kadında meme kanseri görülüyor”


Rutin sağlık kontrolleri için altı ayda bir doktor muayenesi olması gereken kadınlar, yaşanan son istifalarla sağlığa erişimde ciddi sorun yaşıyorlar.


Amerikan Kanser Derneği'nin verilerine göre dünyada her yıl 1,3 milyon kadında meme kanseri görülüyor. Türkiye’de 2020 yılında meme kanseri teşhisi konulan kadın sayısı 18 bin.

haber için görüştüğümüz birçok kadın, kansere yakalanma sayılarının bu kadar yüksek olduğu Türkiye'de, muayene randevusu bulamamanın kaygısını yaşadıklarını ifade ediyorlar.


“Sağlık siyasete bağımlı hale gelmekten çıkarılmalı”


Sağlık alanında yaşanan sorunların nedeninin liyakatsiz sağlık yöneticileri olduğunu savunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şube Eş başkanı Deniz Topkan şunları söyledi:

“Sağlık gibi önemli bir alanı yönetirken, liyakatli ve iş bilen yöneticilerin varlığı bir kez daha önem kazanıyor. Koltukları işgal eden sağlık yöneticilerinin siyasi dil kullanıp onları atayanların gözüne girme çabası ne yazık ki iş barışını bozup ekip anlayışını ortadan kaldırıyor. Bu da sağlık kuruluşlarını çalışamaz hale getiriyor.”Çevre il ve ilçelerden gelen hastalar da dahil, yaklaşık 1 milyon insana hizmet veren Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de eksik doktor sorunu ciddi boyutlarda.

Batman SES Şube Başkanı Topkan, sağlığın siyasete bağımlı hale gelmekten çıkarılması gerektiğinin altını çizdi ve ''Sosyal devlet olma bilinciyle sağlığa erişim ücretsiz, nitelikli ve anadilin de yapılmalı'' dedi.
44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Mülteci(Sığınmacı); dini, dili, milliyeti, ırkı, cinsiyeti ...belirli bir toplumun üyelerinin ideolojileri, siyasi görüşleri ve yahut içerisinde bulundukları topluluğun üyeleri olma dahil ger

bottom of page