top of page
  • Yazarın fotoğrafıŞirin Seçkin

Dayanışmanın Kadın Hali Derneği’nden Dijital Şiddet Üzerine Webinar
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası kapsamında Dayanışmanın Kadın Hali Derneği'nin (DAKAHDER) düzenlediği programda 24 kasım gününün konuşmacıları , Nurcihan Temur ve Avukat Aslı Karataş’dı. Moderatörlüğünü Diyarbakır Barosu’ndan Avukat Merva Demircan gerçekleştirdiği webinarda pek çok feminist kadın bir araya geldi.

DAKAHDER, Şiddetle Mücadele Haftası kapsamında düzenlediği programların üçüncüsü, Toplumsal Cinsiyete Dayalı Siber Şiddet/Dijital Şiddet konusu üzerine gerçekleşti.

Nurcihan Temur, konuşmasında siber şiddetin ne olduğunu, kimlerin buna maruz kaldığını, faillerin kimler olduğunu aktarırken, Avukat Aslı Karataş ise dijital şiddetle mücadele yöntemleri ve hukuksal boyutları ile ilgili bilgi verdi.


'Siber Şiddet artıyor'


İlk konuşmacı olan Temur, günümüzde siber şiddetin henüz ortak bir tanımı bulunmadığını fakat bu alandaki terminolojinin her gün daha da zenginleştiğini vurguladı.

"Olayların dijital ortamlarda yaşanması şiddetin derecesini azaltmadı’’ diyen Temur,

toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin her türlüsü gibi siber şiddetin de bir

insan hakları ihlali ve eşitsizliklerin bir sonucu olduğuna dikkati çekti.

Dünya genelinde pandemi dönemi ile birlikte eşitsizliklerin derinleşmekte olduğunu söyleyen Temur, ‘’Toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin bir biçimi olan siber şiddet de artmaktadır" dedi.


Siber şiddet nedir? "Kadınlara yönelik şiddet, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) başta olmak üzere birçok uluslararası ve ulusal sözleşme tarafından kadınlara karşı ayrımcılık ve bir insan hakları ihlali olarak tanımlanıyor. Kadınların, kadın olmalarından dolayı maruz bırakıldıkları bir şiddet türü olan kadınlara yönelik şiddet, kadınları orantısız bir biçimde etkiliyor . Kadınlara yönelik şiddet, toplumsal cinsiyete dayalı diğer şiddet türlerini de içinde barındırıyor. Bunlar arasında, cep telefonları ve akıllı telefonlar, internet, sosyal medya platformları ve e-posta gibi bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak kadınlara, kadın olmalarından ötürü uygulanan siber şiddet de bulunuyor. Günümüzde siber şiddetin henüz ortak bir tanımı bulunmuyor ve yeterli veriye sahip değiliz. Fakat bu alandaki terminoloji her gün daha da zenginleşiyor." (toplumsal cinsiyete dayalı siber şiddet rehberi-UN Woman)


Siber şiddetin farklı türlerin olduğunu vurgulayan Temur, bu kavramları şu şekilde açıkladı:

Siber takip, diğer Adıyla stalklama: E-posta, çevrimiçi mesajlar veya internet yoluyla izlenmektir.

Siber taciz: İstenmeyen cinsel içerikli e-postalar mesajlar, dijital platformlardan paylaşılan uygunsuz veya saldırgan mesajlar, fiziksel ve/veya cinsel şiddet tehditleri içerir.

Siber zorbalık: Dijital teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilen zorbalıktır.Bu tür zorbalıklar sosyal medyada, mesajlaşma platformlarında, oyun platformlarında ve cep telefonlarında görülebilir. Hedef seçilen kişileri korkutmaya, kızdırmaya ya da utandırmaya yönelik olarak tekrarlanan bir davranıştır. Görsel-odaklı cinsel taciz: Gögörüntüde yer alan kişinin rızası olmaksızın cinsel içerikli fotoğraflarının veya videolarının çevrimiçi olarak dağıtılmasıdır.'Dayanışma kurmalı'


Avukat Aslı Karataş da, Dijital Şiddet karşısında ne yapılabilir konusu üzerine bir konuşma yaptı.

Karataş, bu duruma maruz kalanlarla ilgili kurumsal etik ilkelere aykırılığı ilgili platforma şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Şiddete uğrayan kişiye destek olup dayanışma kurması gerektiğini söyleyen Karataş, şöyle devam etti:

‘’Güvenlik önlemlerinden emin olunmalı, kanıt toplanmalı, ekran görüntüsü alınmalı, güvendiğiniz biriyle paylaşılmalı, (ilerde tanık olarak başvurabilir) şikayetçi olunmalı’’ dedi ve dijital şiddetin, TCK kapsamında cezalandırıldığının altınız çizdi.


Dijital şiddet önlemleri!


Karataş, dijital güvenlik için alınması gereken önlemleri ise şu şekilde sıraladı:

"Şifrenizi sık sık değiştiriz, kolay şifre koymayın, ortak alandaki kullanımlara dikkat edin, üyelik sorularını dikkatli okuyun, spam mailler konusunda çok dikkatli olun, yüklediğimiz uygulamaların nelere erişilebilindigine dikkat edin"

Zoom etkinliği, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Mülteci Olmak

Mülteci(Sığınmacı); dini, dili, milliyeti, ırkı, cinsiyeti ...belirli bir toplumun üyelerinin ideolojileri, siyasi görüşleri ve yahut içerisinde bulundukları topluluğun üyeleri olma dahil ger

bottom of page