top of page
  • Yazarın fotoğrafıBerfin Hanalp

Gülmez ''Ak Parti ve Gelecek Partisine alternatif olduğumuz için partimizin kurulmasına izin vermiyo

Güncelleme tarihi: 12 Kas 2021

2017’de partileşme adımları atan ve 2018’ den beri kurulması engellenen İnsan ve Özgürlük Partisi resmi kuruluş ilanı için yıllardır mücadele veriyor. Tıkanan hukuki sürecin yanı sıra İçişleri Bakanlığı önünde sıkça nöbet gerçekleştiren parti kurucularından İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menice Rümeysa Gülmez bu süreci okuyucularımız için anlattı.

Gülmez, 2017'de ilk başvuruyu yaptıktan sonra, yaklaşık 46 partinin kurulduğunu belirtiyor.

Gülmez, kendileriyle benzer süreci yaşayan Yeşiller Partisi'nin de Türkiye’ de alındı belgesi verilmediği için örgütlenmesini gerçekleştiremediği bilgisini aktardı.

İçişleri Bakanlığı’ nın evrakları elden almak istemeyip posta yoluyla gönderilmesini istediğini belirten Gülmez, ''Aslında bakanlık aldığını belgeleyecek evrakı vermiyor'' dedi.

Alındı belgesini vermeyen bakanlığın, parti tüzüğünde sakıncalı kelimeler olduğuna dair savunmasıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Gülmez, bu durumun evrakın alındığının bir kanıtı olduğunu savundu.

Partinin kurulmasına izin verilmemesinin asıl sebebinin de AK Parti, Gelecek Partisi gibi partilere alternatif olarak görülmesi olduğunu öne sürdü.


Partisinin merkezinde insan olduğunu kaydeden Gülmez, bu nedenle partiye de İnsan Partisi adını koymayı uygun gördüklerini aktardı. ‘’Adı üstünde İnsan ve Özgürlük Partisi özgürlükler çerçevesinde insanı merkez alıyoruz.’’


İnsan Partisinin tüzüğünde kadınların desteklendiğini ifade eden Menice Rümeysa Gülmez, kadın kontenjanının henüz dolmadığını, buna rağmen kontenjanı yüksek tutacaklarını belirtti. Bu oranın artırılması için de alındı belgesini almaları ve ü fiili olarak kurulmaları gerektiğini vurguladı.

123 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Mülteci Olmak

Mülteci(Sığınmacı); dini, dili, milliyeti, ırkı, cinsiyeti ...belirli bir toplumun üyelerinin ideolojileri, siyasi görüşleri ve yahut içerisinde bulundukları topluluğun üyeleri olma dahil ger

bottom of page