• Vesile Kardaş

Tecavüz Faili Musa Orhan’a Ödül Gibi Ceza18 yaşındaki İpek Er’e “nitelikli cinsel saldırıda bulunduğu” suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında "nitelikli cinsel saldırı" suçuna indirim uygulanarak 10 yıl hapis cezasına ve tutuksuz yargılanmasına karar verildi.


İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyerek ölümüne neden olmak suçlamasıyla yargılanan eski uzman çavuş Musa Orhan hakkında "nitelikli cinsel saldırı" suçundan açılan davanın karar duruşması Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.

Duruşmada savcılık, Orhan’ın “cinsel saldırı” suçundan cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istedi.


Ancak mahkeme heyeti, hem savcının hem de avukatların tutuklama talebini reddetti. Sanık hakkında TCK 102/2 uyarınca alt sınırdan ceza verildi. Nitelikli cinsel saldırı olması sebebiyle yarı oranında arttırım yapılarak 12 yıl ceza verildi ancak 1/6 indirimle bu ceza 10 yıla düşürüldü. Ve tutuksuz yargılanmasına karar verildi.


Karar duruşmasına İpek Er'in ailesi, Diyarbakır, Batman, Siirt baroları ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Sanık müdafii salonda bulunurken sanık Musa Orhan Ankara'dan Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.


“Üniformalı iseniz ve erkekseniz , yargı size ceza değil ödül verir.”

İpek Er’in avukatları; “Erkek-Devlet siddeti İpek Er'i hayattan kopardı, faillerine ödül gibi bir ceza verdi. Üniformalı iseniz ve erkekseniz , yargı size ceza değil ödül verir. Bu hukuksuzluk bu cezasızlık son bulacak!. Er Ailesi Avukatları olarak dosyanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.” Açıklamasında bulunduAdliye’ de haberleşme engellendi


İpek Er’in karar duruşması Türkiye’de yeni bir yargı skandalıyla başladı. Avukatlar ve seyirciler salona alındıktan 5 dk sonra internet ve şebekenin kesildiği tespit edildi. Avukatlar, duruşma düzenine aykırılık teşkil eden bu uygulamanın derhal terk edilmesi ve salon koşullarının hukuka uygun hale getirilmesini talep etti. Mahkeme heyeti ise talebi reddetti.


İpek Er’in annesi duruşmada fenalaştı


“benim kızım mezarda ama Musa dışarıda geziyor. Herkesi vicdanlı olmaya çağırıyorum, sanıktan ve avukatından şikayetçiyim, tüm dünya görüyor hala neden tutuklanmadı” diyen Hakime Kılıç fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.


Ne olmuştu?