• Vesile Kardaş

Ebru Tekin’in katiline müebbet hapis


Fotoğraf: Serra Akcan/https://csgorselarsiv.org/

Boşandığı eski eşi tarafından sokak ortasında öldürülen Ebru Tekin davasında beşinci duruşmada karar çıktı, mahkeme cinayetin tasarlanmadığına kanaat getirdi.


Batman 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada hakim, sanık Muhammed Dinçer’e müebbet hapis cezası verdi. Cinayet anında sanıkla beraber olan Azad Kılıç ise beraat etti.


Savcı, sanık Muhammed Dinçer hakkında "tasarlayarak öldürmekten" ağırlaştırılmış müebbet istemiş takdiri indirim uygulanmamasını talep etmişti. Olay anında sanıkla beraber olan arkadaşı Azad Kılıç için de tutuklanma talep edilmişti.

Sanık avukatı, müvekkilinin cinayeti tasarlamadığını olay anında tesadüfen oradan geçtiğini belirterek hasımı olduğu için yanında silah taşıdığını öne sürdü.


Davacı vekilleri olan avukat Mehmet Akdağ, Seçil Erpolat ve Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatları Avukat Dorşin Şıkgenç ve Gülbahar Demir ise savunmalarında sanığın “tasarlayarak öldürmekten” ceza alması gerektiğini talep ettiler. Ancak mahkeme bu talebi reddetti ve sanığa “tasarlayarak öldürmekten” ceza vermedi, buna karşılık müebbet cezasında da indirim uygulamadı.

İndirimsiz müebbet cezası verildi


Dayanışmanın Kadın Hali Derneği'ne konuşan dava vekilleri Mehmet Akdağ, Seçil Erpolat, Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatları Dorşin Şıkgenç ve Gülbahar Demir mahkemenin verdiği karar karşısında şaşkın olduklarını ifade ettiler.


‘’Sokak ortasında dokuz kurşun sıkarak cinayet işleyen sanık için “tasarlayarak öldürme” yok denmesi bizi şaşırttı ve üzdü. Cinayet anında sanığın yanında olan Azad Kılıç ile ilgili itirazımız da devam edecek.


Türkiye'de kadın cinayetlerinin görüldüğü davalarda, sanıkların, cinayeti 'haksız tahrik altında' işlediklerini savunarak indirimden yararlandıklarını söyleyen avukatlar, bu durumun diğer kişiler için teşvik niteliğinde olduğunu savundular.


Avukatlar ‘’Mahkeme bu davada cezada hiçbir indirim uygulamadı. Her gün yaşanan kadın cinayetlerini durdurmanın yolu caydırıcı cezalar ve kadını koruyan İstanbul Sözleşmesi'ni uygulamaktır’’ diye konuştular.

Ne olmuştu


Batman'da, 1 yıl evli kaldığı eski eşi Muhammed Dinçer (25) tarafından sokak ortasında tabancayla vurulan bir çocuk annesi Ebru Tekin (22), ağır yaralı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Olay sonrası kaçan Muhammed Dinçer ve yanında bulunan arkadaşı Azad Kılıç aramalar sonucu saklandıkları evde yakalandılar.

Bir yıl süren davanın 5. duruşmasında sanık Muhammed Dinçer hakkında müebbet hapis cezası verildi.


61 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mülteci(Sığınmacı); dini, dili, milliyeti, ırkı, cinsiyeti ...belirli bir toplumun üyelerinin ideolojileri, siyasi görüşleri ve yahut içerisinde bulundukları topluluğun üyeleri olma dahil ger