• Gülnuş Ergül

Batman’da 11 yıldır gazetecilik yapan Türkan:’ Eril dili yok edebiliriz’


Batman’da 2010’dan beri gazetecilik yapan Hatice Türkan, burada gazeteciliğe ilk olarak 2010’da Batman Gazetesinde başladı. Daha sonra 2013’de yerel gazete olan Son Söz Gazetesine geçen Türkan köşe yazarlığı, röportaj, saha gazeteciliğinin yanı sıra sokak röportajı yaptı. Şuan da ise Son Söz Gazetesi’nde Yazı İşleri Müdürlüğü yapan Türkan ‘ Hayalim’ dediği gazeteciliği sürdürüyor. Kent halkının kadın gazetecilere daha fazla güvendiğini kaydeden Türkan, basında var olan eril dilin yok edilmesi gerektiğini söyledi. Türkan, eril medyayı ve Batman’da kadın gazeteci olmayı anlattı.


Ne zaman gazeteciliğe başladınız, bu süreci anlatır mısınız?


Batmanlıyım. Üniversitede işletme bölümünden mezun olduktan sonra memleketime dönerek yerel gazetelerde köşe yazıları yazmaya başladım. Hayalim olan mesleğime adım adım yaklaşmamı sağlayan da bu oldu. Yılardır yazılar yazan, makaleler kaleme alan biri olarak yazdıklarımı paylaşma ve yayınlama olanağı buldum. Zamanla bu işin mutfağına girerek sokak röportajları ve özel röportajlar yaparak gazetecik kimliğine sahip oldum. Şuanda da Batman’da yerel gazete olan Son Söz Gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olarak gazeteciliğe devam ediyorum.


Yerellerde çalışan çok az kadın gazeteci var, sizi zorlayan durumlar nelerdir?


Evet. Sadece Batman yerelinde değil aslında dünyanın her yerinde basın alanında çalışan kadın gazetecilerin sayısı, bu işi yapan erkek gazetecilere oranla daha düşük kalıyor. Aslında tüm iş kollarında bu tabloyu görmek mümkün. İş hayatında erkeğin daha fazla yer alması, kadının ise daha fazla arka plana atılmış olmasının getirdiği bir sonuç bu. Medyada da durum böyle. Sadece gazetecilikte değil, tüm iş kollarında kadın nüfusunun daha düşük kalmasının getirdiği bazı zorluklar var. Kadınlara ‘iş yapamaz’ gözüyle bakılması, ‘başarılı olamaz’ önyargısı ile yaklaşılması, kadının iş hayatında daha geriden seyretmesi ve daha ciddi zorluklarla karşılaşmasına yol açıyor. Kadın, kendini ispatlamak için erkeğe oranla daha fazla çaba harcaması ve yorulması gerektiğini hissediyor mesela. Kadının iş hayatında kendini ispat etmesi için daha büyük fedakârlık göstermesi gerekiyor.


Batmanlıların kadın gazeteciye yaklaşımı nasıl?


Batman bu konuda takdiri hak ediyor. Sanılanın aksine Batman’da kadına saygıyı daha farklı ve daha özel görüyorum. Kadına daha fazla inanıyor ve güveniyor Batman halkı. Sivil toplum, yöneticiler ve esnaf da keza öyle. Kadın muhatabını daha fazla ciddiye alıyor. Bu anlamda elbette istisnalar, her yerde olduğu gibi vardır mutlaka. Ancak genel manada Batman halkı, kadına ve kadın gazeteciye verdiği değerden ötürü takdiri hak ediyor bence.


25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yaklaşıyor siz gazeteci olarak kadına yönelik şiddetle mücadeleyi yeterli görüyor musunuz?


Önemsediğimiz kadar üzüldüğümüz de bir gün aslında. Kadına yönelik şiddetin konuşulduğu bir dünyada 25 Kasım’lar da olmayacaktı çünkü. Sadece yöremizde değil, tüm dünyada kadına yönelik bir taciz, şiddet, yok sayma söz konusu. Bunu aşabilmek için bu tür özel güler oluşturuluyor. Farkındalık oluşturulması, şiddetin azaltılması ve hatta yok edilmesi amaçlanıyor. Amacına ulaşıyor mu? Şu anda değil ama zamanla mutlaka. 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü de bu anlamda önemli bir gün. Batman’da yerelde herkes kendi çapında bir şeyler yapma ve farkındalık oluşturma gayreti içine giriyor. Yeterli mi? Kadına yönelik şiddet bitmediği sürece ASLA. Bu arada konusu açılmışken söylemeliyim, bu 25 Kasım’da da Batman Üniversitesinde kadın haklarını anlatan ve şiddetin önlenmesi için yapılması gerekenleri anlatan bir seminer hazırlığı içerisindeyiz. Batman’da otobüslerde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde kadına yönelik şiddete karşı hazırlanmış film kayıtların gösterimlerinin yapılması için görüşmelerimizi tamamladık. Kadın, şiddet ve tehdit anında ek tuşla güvenlik güçlerine ulaşmasını sağlayan KADES uygulamasının tanıtımı için bir alışveriş merkezinde stant kurma hazırlığımız var.


Medyada eril dil baskın durumda bu eril dili nasıl önleyebiliriz, gazetecilik erkek mesleği mi?


Haklısın. Halen kadına yönelik taciz haberinde tacizci erkeğin yüzünün ve isminin saklandığı, tacize uğran kadının fotoğrafının kocaman yayınlandığı günlerdeyiz, ne yazık ki. Kadın cinayeti haberini yazarken, cinayetin gerekçesini yazarak, cinayetin meşrulaştırılmaya çalışıldığı bir dönemdeyiz. Çok yol almamız gerekiyor. Eril dili yok etmek zor olmayacak. Ama Yeni nesil gazeteciler bu konuda daha duyarlı. İleride iyi şeyler olacak, hissediyorum.


Siz bir gazeteci olarak, Batman’da kadın mücadelesinin neresinde yer alıyorsunuz, neler yapıyorsunuz?


Evet, çok önemsediğim bir konu. Batman’da bu mücadelenin en ön saflarında yer almaya çalışıyorum. Yıllardır kadınlara yönelik etkinliklerimi sürdürürken, çalıştığım gazetede de bunları haberleştirerek farkındalık oluşturma amacındayım. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, 25 Kasım’larda, kadınları bisikletle kenti pedallamasında, belgesel film gösterimlerinde mutlaka yer almaya çalışmışımdır. Kadın haberlerine öncelik tanıyan, mağdur kadınların haberlerinin takibini yapıp nihayete ermesinde çaba içerisinde olmam da bu mücadelemin parçalarından biridir.


17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mülteci(Sığınmacı); dini, dili, milliyeti, ırkı, cinsiyeti ...belirli bir toplumun üyelerinin ideolojileri, siyasi görüşleri ve yahut içerisinde bulundukları topluluğun üyeleri olma dahil ger