• Gülnuş Ergül

Şiir Kitabının Gelirlerini SMA Hastası Havin'in Tedavisine Bağışladı

Güncelleme tarihi: 12 Kas 2021Şair Roj Yiğit, çıkardığı ‘’Kalemimde Sürgün Kelimeler’’ isimli şiir kitabının tüm gelirlerini 3 yaşındaki SMA Hastası Havin Ömür Aydar’ın tedavi edilmesi için bağışladı.

3 yaşındaki Havin Ömür Aydar SMA Tip-1 hastası.

SMA olarak bilinen Spinal Müsküler Atrofi, nadir görülen bir kas hastalığıdır. Türkiye’de üç bine yakın SMA hastası var.

Dört tipi bulunan SMA’nın Tip-1’i 6 aylık ve daha küçük bebeklerde görülürken Tip-2, 6 ila 18 aylık, Tip-3 hastalarının belirtileri 18’inci aydan sonra başlıyor. Tip-4 semptomları ise yetişkinlik döneminde ortaya çıkıyor.

Hastalığın tedavisi için 13 buçuk kiloyu geçmemesi gereken Aydar, 12 kiloya varmış durumda.

5 aylıkken SMA Tip-1 teşhisi konulan Aydar’ın iyileşmesi için gereken Zolgensma ilacı ise Türkiye’de temin edilemiyor ve tedavisi için gereken para miktarı ise 2,2 milyon Euro. Havin bebek için kampanyalar devam ederken şimdiye kadar 5 Milyon TL toplanmış durumda.

Küçük Havin'in hayatının kurtulması için başlatılan kampanyanlara Şair Roj Yiğit de katıldı. Yiğit, ‘’Kalemimde sürgün kelimeler’’ isimli şiir kitabının tüm gelirlerini Aydar’ın tedavi için bağışladı.


Sorularımızı cevaplayan Yiğit, ‘’SMA hastası bebeğimiz için bir yolculuğa çıktık. Umudu bulmak adına teker teker kapıları çaldık zor ve çetin yollarda bazen yıprandık, bazen ağladık bazen de kapıların eşiğine mutluluğumuzu bıraktık‘’ dedi.

Havin bebeğin kapmanyasına desteğini 'Büyük denizde küçük bir damla' nitelese de, bu uğurda yapılan en küçük yardımın de önemli olduğuna dikkat çekiyor.


Yiğit, “SMA hastası Havin umudunu arayan, gözleri yaşama sevinci ile dolu bir serçe kuşu ve sayfama yorgun düşen bir şiir olarak benden destek bekledi, bende hiçbir şey bulamadım kendi yalnızlığımı hediye ettim. Belki çok büyük bir katkı değil, en azından bir yudum umut olabilir şiarı ile buradan yola çıktım. Bu bizim için Havin için büyük bir mutluluk, büyük bir emek, üç ay kadar kısa bir sürede yazılan kitabın hızla tükenmesi büyük bir umut” diye konuştu.


Kampanyanın büyümesi ve bebeğin hayatının kurtulması için duyarlılık çağrısında bulunan Yiğit, gençlere de seslendi:

“Gençlere ricam daha çok kitap okunmalı çünkü yazıların diline tercüme olan yüreklerin yalnız bırakılmaması ve son olarak Havin ve Havin gibi tüm SMA hastası çocuklarımızı evlat bilelim yalnızlığa umutsuzluğa itmeyelim elbette ki herkesin yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır.”


Roj Yiğit kimdir?

Van doğumlu olan Yiğit İstanbul da yaşıyor. Bir dönem tiyatro eğitmenliği ve sanat yönetmenliği de yapan Roj Yiğit, yazın dünyasına ‘’Cemre ve Bahar’’ adındaki kitabıyla adım attı. İkinci şiir kitabı ‘’Sesimi Şiir Yaraladı’’ adlı eserinin ardından, Tahir Elçi için ‘’Kalemimde Sürgün Kelimeler’’ adlı kitabını kaleme aldı.

Tasarım veya editörlük de yapan Yiğit, birçok dergi, gazete ve internet ortamında yazılarıyla katkı sunuyor.

174 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mülteci(Sığınmacı); dini, dili, milliyeti, ırkı, cinsiyeti ...belirli bir toplumun üyelerinin ideolojileri, siyasi görüşleri ve yahut içerisinde bulundukları topluluğun üyeleri olma dahil ger