• Rozerin İdin

ŞİDDETLE MÜCADELE HAFTASI

Güncelleme tarihi: 25 Kas 2021

25 Kasım günü faşist Trujillo hükümetine karşı gelen Mirabal kardeşlerin tecavüz edildikten sonra öldürüldüğü gündür.Uzun yıllar Dominik Cumhuriyeti'nde egemenlik sürdüren Rafael Leonidas Trujillo Molina bulunduğu konumu koruyabilmek için bazı makamlara yakınlarını getirtti. Kendisine karşıolanların neredeyse tamamını ya tutuklattı ya da öldürttü. Aldığı sert önlemler hem ülkede hem de ülke dışında tepkilere neden oldu.


Trujillo diktatörlüğüne karşı kurulan gizli örgütlerden biri de Clandistane idi.


Bu örgüt, Mirabal Kardeşler ve eşleri tarafından kurulmuştu. Diktatör rejimine karşı yürüttükleri faaliyetlerden birçok kez tutuklandılar.


Trujillo’nun “Bu ülkenin en büyük sorunu kilise ve Mirabal Kardeşler’dir” açıklamasından çok kısa bir süre sonra Mirabal Kardeşler öldürüldü.


Hükümet tarafından bu olay ‘trafik kazası’ olarak gösterilse de, gerçekte bu üç kadın tecavüz uğramış, işkence görmüş ve uçurumdan aşağı atılmıştı.


Trujillo, bu olayla ülkede muhalefetin artan etkisini kıracağını düşünüyordu fakat durum hesapladığı gibi olmadı, Mirabal Kardeşlerin öldürülmesi ülkede büyük yankı uyandırdı.


Ardı ardına ayaklanmalar başladı. Üç kız kardeşin öldürülmesinden yaklaşık bir yıl sonra yani 1961 yılında Trujillo suikastle öldürüldü.

1963 yılına geldiğinde, 31 yıllık Trujillo diktatörlüğünden sonra Dominik halkı ilk defa demokratik bir yöntemle başa gelen bir hükümeti seçti.25 Kasım 1999 tarihinde Birleşmiş Milletler 25 Kasımı ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ ilan etti.


Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önünü kesmek için tedbirlerin arttırılması, yasal düzenlemelerin yapılması beklenirken, 6284 sayılı kanunun tam olarak uygulanmaması, İstanbul Sözleşmesi’nden ‘genel ahlaka aykırı’ denilerek çıkılması kadına yönelik şiddetin ciddi boyutlara ulaşmasına ve artan kadın cinayetlerine neden oluyor.(Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2010-2019 yılları arasındaki verilerine göre öldürülen kadınların sayısı 2758)


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2020 raporuna göre ise 300 kadın öldürüldü.

2021 yılının Ocak ayından yine 2021 yılının Eylül ayına kadar olan sürede 313 kadın öldürüldü (Bu sayıya şüpheli kadın ölümleri dahil edilmiştir.)


Kadınlar 25 Kasım’ın yıl dönümünde her yıl olduğu gibi bu yıl da sokaklarda seslerini yükseltmeye devam edecek. Çeşitli kadın örgütlerinin yaptığı sosyal medya paylaşımları, asılan afişler ve dağıtılan broşürlerle farklı şehir ve semtlerde bu yılki 25 Kasım’da yan yana ses yükseltmek için sokaklarda bir araya gelme çağrısı yapılıyor. Bu yılda kadınlar ve LGBTİ+lar gerek dijital ortamlarda gerek sokaklarda bir araya gelecek.


49 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mülteci(Sığınmacı); dini, dili, milliyeti, ırkı, cinsiyeti ...belirli bir toplumun üyelerinin ideolojileri, siyasi görüşleri ve yahut içerisinde bulundukları topluluğun üyeleri olma dahil ger